oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Stadion MCSiR ˇ Kontakt ˇ Linki ˇ Szukaj24. Luty 2018 01:05
Nawigacja
Strona Główna
Stadion MCSiR
Nazwy Klubu
Kontakt
Linki
Szukaj
Sezony
- Sezon 2011/2012
- Sezon 2010/2011
- Sezon 2009/2010
- Sezon 2008/2009
- Sezon 2007/2008
- Sezon 2006/2007
- Sezon 2005/2006
- Sezon 2004/2005
- Sezon 2003/2004
- Sezon 2002/2003
- Sezon 2001/2002
- Sezon 2000/2001
- Sezon 1999/2000
- Sezon 1998/1999
Historia Klubu
- Historia część I
- Historia część II
- Zmiany Nazwy Klubu
Co z Tęczą?

- Oficjalne oświadczenie Samorządu Miasta Płońsk.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia Tęczy '34 Płońsk - część I
Rozwój ruchu sokolego i innych organizacji sportowych w latach 1923-39.

Intensywny rozwój płońskiego sportu datuje się po I wojnie światowej. Dzieło propagowania wychowania fizycznego w Płońsku stało się udziałem miejscowej inteligencji: lekarzy, prawników, nauczycieli. W 1923 roku reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", które w swych założeniach propagowało ćwiczenia cielesne i ruch na świeżym powietrzu, aby jak wówczas pisano "zachować żywotność, wychować zdrowe fizycznie jednostki, aby uczynić ich zdolnymi do walki wymagającej najwyższego napięcia nerwów i mięśni, uczynić życie ponętnym, budzić i utrzymać w nas do chwili ostatniej, chęć do czynów męskich, wykształcić karność i instynkty społeczne, stać się zdrowiem krynicznym naszego bytu i przyszłości".

Szeregi Sokoła bardzo szybko się rozrastały. Słowo Płońskie w swym pierwszym numerze z 18 października 1925 roku informowało "(...)obecnie ćwiczy już z górą 30 druhów. Ćwiczenia odbywają się 2 razy w tygodniu w godzinach dla każdego dostępnych i w lokalu. Miejscowe gniazdo Sokoła posiada 75 członków. Zapisywać się można co dzień u członków zarządu (...)".

Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego usytuowana była na tyłach ówczesnego Starostwa Powiatowego w Płońsku. Przed budynkiem Sokolim zamontowane były drążki służące do ćwiczenia oraz boisko, na którym odbywały się pokazy gimnastyczne i ćwiczenia, a także organizowano tam popularne wówczas "majówki". Boisko znajdowało się na terenie rozciągającym się od ulicy Płockiej aż do sokolni (nie było wówczas jeszcze budynku Szkoły Muzycznej), przy wjeździe na boisko Sokoła znajdowała się brama odświętnie dekorowana podczas różnych uroczystości i świąt. Sokolnia wyposażona była scenę, na której dość często odbywały się przedstawienia sekcji teatralnej, na ścianach zamontowano drabinki.

Z chwilą powołania drużyny piłki nożnej Sokoła w 1924 roku potrzebą chwili stało się znalezienie placu do gry. Wybór padł na tereny przy ulicy Puławskiej. Obecnie mieści się tutaj Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych. Patronat nad drużyną piłkarską objął doktor Jan Szpakowski. Ze składek członkowskich zakupiono sprzęt. Przeciwnikami Sokoła w tym okresie były drużyny kadetów z Modlina czy pobliskiego Sokoła Raciąż, z którym płońszczanie w 1924 roku rozegrali premierowe dla Raciążan spotkanie. Przez wiele lat datę tę uważano w Raciążu jako narodziny klubu Błękitnych, które faktycznie miało miejsce w 1922 roku.

W płońskim Sokole prowadzone były ćwiczenia gimnastyczne, lekkoatletyczne, piłki nożnej, ale również przysposobienia wojskowego. W kolejnych latach powołano sekcję bokserską i kolarską. Pracami sekcji gimnastycznej kierował Firląg oddelegowany do Płońska przez zarząd centralny "Sokoła". Po jego odejściu zastąpił go płońszczanin, były oficer armii rosyjskiej, Kołakowski. Członkowie Sokoła z powodzeniem startowali w zawodach lekkoatletycznych. W I Biegu Okrężnym Dookoła Płocka w 1925 roku na dystansie 5596 m dziewiąte miejsce zajął Józef Stefański - piłkarz Sokoła, późniejszy sędzia i działacz piłkarski, dziesiąty był Stanisław Małkowski - ojciej Andrzeja, wieloletniego piłkarza, który reprezentował barwy Związkowca i Budowlanych Płońsk (późniejsze nazwy drużyny piłkarskiej).

Obszerniejsze informacje oraz wiele historycznych zdjęć znajdziecie w książce Zbigniewa Pawłowskiego pt: "Płońskie piłkarstwo do Sokoła do KS Tęcza '34".

Historia Tęczy 34 Płońsk - część II >>
Wspieramy
...
right border
unten links unten rechts


63301 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie